Prečo sa zaujímať o udržateľnú módu? #2

10.08.2020

Prečo sa zaujímať o udržateľnú módu? #2


Módny priemysel má na svedomí nie len masívne znečisťovanie vody či obrovské množstvo odpadu, ktoré je spojené s našou spotrebou a o ktorom sme písali v minulom článku tu, ale ohrozuje aj naše zdravie a zdravie svojich zamestnancov množstvom chemikálií a znečisťovaním ovzdušia, o ktorom si povieme viac v dnešnom článku.


Chemikálie

Vo svetoznámej relácii Good Morning, America prezentoval riaditeľ sekcie Mirobiológie a imunológie na Univerzite v New Yorku výsledky testovania škodlivých chemikálií v oblečení z ktorého vyplýva, že nové oblečenie z obchodu je napustené nie len množstvom chemikálií ale okrem iného obsahuje aj kožnú fóru, zvyšky fekálií, kvasinky a podobne.

Nečudovali ste sa niekedy, prečo oblečenie, ktoré prichádza do obchodov netreba žehliť? Je to preto, lebo je napustené Formaldehydom, po ktorom je oblečenie rovné, no má preukázané karcinogénne účinky.

Látky, ktoré sa rozkladajú na toxické nonylfenoly a narúšajú tak funkciu hormónov boli podľa štúdií Greenpeace objavené medzi 20 testovanými svetovým značkami. Medzi nájdenými látkami boli napríklad aj vysoké hladiny toxických ftalátov a stopy karcinogénnych amínov.

V pestrofarebných odevoch sa podľa štúdií často nachádza olovo, ktoré je ťažkým kovom, toxickým pre organizmus. Olovo sa v tele postupne ukladá a môže spôsobiť nemalé zdravotné problémy, tým čo ho nosia, nehovoriac o ľuďoch, ktorý takéto oblečenie vyrábajú.


Ovzdušie

Módny priemysel je zodpovedný za 10 % oxidu uhličitého produkovaného ľuďmi a 5 % z celkového počtu emisií. Ročne tak vyprodukuje 1,2 miliardy ton CO2. Pre porovnanie - letecký priemysel produkuje 2,5 % CO2.

Pokiaľ sa niečo nezmení, tak sa predpokladá, že do roku 2030 vzrastú emisie až o 60 %.


Etika

Odevný priemysel zamestnáva 60 miliónov ľudí a ďalších 120 miliónov ľudí je na ňom nepriamo závislých. Až 80 % zamestnancov sú ženy. Každý zamestnanec vykonáva len jeden typ práce.

Podľa UNICEF v odevných fabrikách po celom svete momentálne pracuje viac ako 170 miliónov detí. V Kambodži je legálne pracovať od 15 rokov, no kvôli extrémnej chudobe sú často zamestnávané už 12 ročné deti, s priemerným platom 50 centov za deň bez ohľadu na vek.

98 % ľudí zamestnaných v tomto priemysle sú platení menej ako je stanovená minimálna mzda a ocitajú sa na hrane živorenia a sú nútení pracovať 14 - 16 hodín denne. Tehotné ženy sú často posúvané na nižšie pozície, ktoré sú aj horšie platené, čo ich núti zostávať v práci dlhšie, aby uživili seba aj svoju rodinu.

Tisíce, možno aj milióny ľudí v odevnom priemysle sú obeťami obchodovania s ľuďmi. Sprostredkovatelia práce, podvodníci, ich nalákajú na lákavú prácu s vidinou dobrého zárobku pre uživenie rodiny. Ich očakávania sa však nenaplnia. Za sprostredkovanie sú nútení zaplatiť vysokú čiastku, ktorú nemajú, tak sú prinútení vykonávať otrockú prácu v neľudských podmienkach.Skúsme sa nad tým zamyslieť nabudúce, keď budeme niečo kupovať. Spomeňme si na všetko, čo stojí za jedným naším novým tričkom a nakupujme s rozumom. Najlepšie oblečenie, ktoré tu už je.