Prečo nakupovať v sekáčoch?

14.07.2020

Prečo nakupovať v sekáčoch?


Slow fashion je téma, ktorá sa čím ďalej tým viac dostáva do povedomia širokej verejnosti a ako spoločnosť sa nad tým, čo si obliekame a ako sa to k nám dostalo zamýšľame čím ďalej tým viac. Ako je možné v nákupnom centre kúpiť tričko len za 3 € a rifle vo výpredaji za 5?

Mohli by sme povedať, že hlavným mottom producentov je lacné, lacné, lacné. Treba vyrábať rýchlo a hlavne s čo najnižšími nákladmi a najvyššími ziskami. Kolekcie sa striedajú takmer každý týždeň. Už dávno sa zabudlo na etickú a ekologickú výrobu. Šetrí sa, kde sa dá.

Šetria výrobcovia, šetria spotrebitelia. No chcela by som vás poprosiť, aby sme šetrili na správnom mieste. Zvážme, či tričko, ktoré sme kúpili v obrovskom sezónnom výpredaji za 1,50 € stálo naozaj iba euro päťdesiat a nakupujme v sekáčoch!

Prečo v sekáčoch?


1. Ušetríme

Jediné miesto na svete, kde tričko za 1,50 € stojí naozaj 1,50 € je práve second hand. V sekáčoch vieme kúpiť kvalitné kúsky za naozaj nízke ceny, ktorý nemôžu konkurovať ani veľký predajcovia. Značkové oblečenie, ktoré by sem si za tú cenu vo veľkoobchodoch nikdy nekúpili.

2. Kvalita

V second handoch veľmi často natrafíme na nenosené alebo takmer nenosené kúsky, značkové oblečenie, dizajnérske kúsky aj oblečenie s visačkami vo vysokej kvalite. Oblečenie, ktoré nám vydrží ešte veľmi dlho.

3. Ekológia

Módny priemysel je druhý najznečisťujúcejší priemysel na svete (hneď po ropnom). Odľahčime životné prostredie aspoň svojou troškou, lebo svojimi troškami tvoríme celok. Oblečenie, ktoré nakúpime v second handoch už niekto niekedy pred nami kúpil. Dajme mu druhú šancu a kúpme ho aj my.

4. Etika - dajme najavo náš názor

Tí, ktorí zarábajú na tom, že my si kupujeme stále nové a nové veci, len tak sami od seba neprecitnú a nezačnú vyrábať menej, alebo platiť svojim zamestnancom viac, lebo tak by znižovali svoje zisky. Dajme im najavo, že s takýmto prístupom nesúhlasíme, vyjadrime náš názor a nenakupujme v reťazcoch s rýchlou módou a vymeňme ich za lokálne obchody a sekáče.

5. Originalita

V second handoch nájdeme kúsky ako nikde inde. Veci, ktoré sa už dávno nepredávajú a ani nevyrábajú. S týmito vecami sa nám nestane, že ďalšie dve kolegyne majú tú istú sukňu ako my. Práve naopak. To my budeme tie s výnimočnými kúskami a v originálnych outfitoch.

6. Nové kúsky takmer denne

Už sme si tak nejak zvykli, že kolekcie v obchodoch sa striedajú veľmi rýchlo. Sekáče nie sú výnimkou, no robia to oveľa milosrdnejšie. Nový tovar sa dokladá takmer každý deň a vy si tak po každé môžete vyberať z nových kúskov, bez toho aby to negatívne ovplyvňovalo našu planétu a zamestnancov výrobných fabrík.

7. Radosť v očiach predajcu

Viaceré sekáče sú rodinnými projektami a srdcovými záležitosťami majiteľov, tak ako aj good secatch. Robíme to srdcom a každý kúsok oblečenia, ktorý nájdete v obchode nám prešiel rukami a my sme ho s láskou pripravili pre vás.


Nakupovanie v sekáčoch je zábava. Aj tie nepatrne malé rozhodnutia majú veľký vplyv pre náš svet. Nakupujme s rozumom.